Poradna: Nezaplacené zdravotní pojistění za období 1.1.10-30.8.10

Otázka:

Dobrý den, v září 2009,jsem se přestěhoval do čech a jelikož jsem tou dobou byl pojištěn u zdravotní pojišťovny Agel a jelikož v čechách neměla moc smluvních lékařu, tak jsem se od 1.1.2010 nechal pojistit u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. V prosince jsem vše sjednal a od 1.ledna začalo pojištění běžet, s tím, že jsem již v prosinci nahlásil, že budu platit jako OSVČ, to se ale nestalo a já vůbec nezačal podnikat a ani jsem nikdy neměl vystaven Živnostenský list. Zároveň jsem se,ale nenahlásil na úřad práce a ani jsem nepracoval a ani jsem nebyl v evidenci SSSZ. A jelikož jsem se dostal do finančních problému, tak jsem pojištění neplatil. Od záři 2010 jsem začal pracovat a tak je tomu dosud. Jedná se mi tedy o to, zda můžu pojišťovně zpětně doložit nějaké dokumenty, že jsem nepodnikal nebo nepracoval, které by mohly vést k tomu, že pojištění za mě odvede stát nebo jestli dlužnou částku budu muset zaplatit já. Předem děkuji za odpověď. Petr

Opava , 02.01.2013
Odpověď

Vážený pane Vojvodo,
dle Vašich informací bych Vám sděluji,že budete muset za uplynulé období pojištění doplatit, neb jste byl veden jako osoba nepracující

Pojistné na důchodové zabezpečení, příspěvek na nemocenské pojištění slouží k úhradě výdajů státního rozpočtu v souvislosti s dávkami důchodového pojištění (starobní důchody, plný invalidní a částečný invalidní důchod, vdovský, vdovecký a sirotčí důchod). Platí se z něj rovněž tzv. podpora v nezaměstnanosti, kterou dostávají uchazeči o zaměstnání a slouží k financování i dalších výdajů, které souvisejí se zabezpečováním práva na práci, na správní výdaje ČSSZ a úřadů práce.Jako zaměstnanci jste povinně účastni všech třech složek sociálního pojištění a zdravotního pojištění  ale ze své mzdy si sami platíte jen důchodové pojištění, ostatní za vás platí zaměstnavatel.
Naopak osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou být dobrovolně účastny nemocenského pojištění, ostatní dvě složky jsou opět povinné. Totéž se týká i zdravotního pojištění.
Když splňujete podmínku, aby za vás zdravotní pojištění platil stát, tak je vhodné splnit oznamovací nebo registrační povinnost a toto oznámit zdravotní pojišťovně. Například zaregistrovat se na úřadu práce o měsíc později a nechat se vyřadit z evidence úřadu práce, může zbytečně znamenat nemále finanční výlohy na dlužném pojistném a zpravidla následně i penále.Doporučuji Vám se obráti neprodleně na zdravotní pojišťovnu a výše uvedenou záležitost vyřídit co nejdříve.
S přátelským pozdravem
Bc.Martina Mikšíková
www.zdravotnipojistovny.cz

Martina Mikšíková , 09.01.2013+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce zdravotní pojišťovna
Přejít na odborné články zdravotnipojistovny.cz

O nás

Internetové stránky zdravotnipojistovny.cz Vám poradí se vším okolo změny zdravotní pojišťovny. Najdete u nás pobočky pojišťoven a soupis výhod té které pojišťovny. A může se Vám hodit i naše mapka - díky které poznáte, které pojišťovny mají pobočku právě ve Vašem městě, okrese, či kraji - přehledně zobrazeno. Faktem je, že zdravotní pojišťovny nás provázejí od narození až po pohřeb.

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.zdravotnipojistovny.cz pište na info@zdravotnipojistovny.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference